TEKNOLOJİ

GENEL KATEGORİ REKLAMI
Türkiye'de yapay zekanın öncü isimlerinden ProMedia Works Reklam Ajansı'nın CEO'su İlker Ulubey, dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından biri olan Oxford Üniversitesi tarafından düzenlenen "Yapay Zeka Programı"na davet edildi.
ODTÜ Güneş Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Avrupa Birliği 9. Çerçeve Programı Ufuk Avrupa kapsamında geliştirdiği UP2030 projesiyle aralarında İstanbul'un da yer aldığı 11 pilot şehri karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.
Türk Telekom’un dijital müzik platformu Muud’da nisan ayının en çok dinlenenleri açıklandı. En çok dinlenen yerli single listesinde Zeynep Bastık’ın “Lan” adlı şarkısı geçen ay olduğu gibi birinci sırada yer aldı.
Sızdırılan bilgilere göre, Apple'ın OpenAI şirketi ile anlaştığını ve bu doğrultuda iPhone'lara ChatGPT'yi entegre edeceği iddia edildi.
REKLAM ALANI
Google çatısı altındaki Waymo, robotaksilerini aktif bir şekilde test etmeye ve kullanmaya devam ediyor. Şirket son yaptığı açıklamada, haftalık 50 bin yolculuğa ulaşıldığı bildirildi.
Microsoft'un Fransa'ya 4 milyar avro yatırım yapacağı belirtildi. Söz konusu yatırımın yapay zeka odaklı olacağı aktarıldı.
Honor'un merakla beklenen modelleri Honor 200 ve 200 Pro'nun detayları sızdırıldı. Yayınlanan bilgilerde Honor 200 Pro'nun 1.5K ekranla ve 50x yakınlaştırma sunan 32 MP'lik bir kamera ile geleceği iddia edildi.
Hakkari'nin Derecik ilçesinde yaşayan ve 2 yıl önce atık malzemelerden robotik aletler yapmaya başlayan 14 yaşındaki Aram Kaynak, Adana'da yapılacak Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e davet edildi.
Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde görevli hemşirelerin tedavi sırasında karşılaştıkları sorunları çözmek adına sundukları fikirler, patent başvurusu yapılan 44 projeye dönüştü.
Türkiye'nin ilk ve tek ana yurt güvenliği fuarı SEDEC, dördüncü kez kapılarını açmaya hazırlanıyor.
Çin, uydu teknolojisi testleri ile yer ve uzay çevresi gözlemleri için tasarladığı "Şıyan" sınıfı uyduyu uzaya gönderdi.